Categories
Avizier

Duminica aceasta avem serbare și cursuri de olărit

Cu bucurie, vă invităm duminică, 14 aprilie.2019, să rămâneți după Sfânta Liturghie – după ora 11:00 – la programele speciale pregătite pentru cei mai micuți membrii ai parohiei, dar și pentru cei mari:

Flori de măr

Serbarea “Primăvara”, coordonată de doamna profesoară Frosa Ilie, pe care ați avut ocazia să o mai vedeți în întâlnirile noastre anterioare, și care va fi și de acum înainte unul din amfitrionii serbărilor organizate de parohia noastră.

Masa Olarului – Muzeul Olteniei – Secția de Etnografie

Curs de olărit și expoziție cu vânzare, activități prezentate de meșterul olar Ștefan Fane Trușcă, instructor al Clasei de Ceramică de Oboga Română a Școlii Populare de Artă din Slatina și coordonator al Atelierului de Olărit al Secției de Etnografie a Muzeului Olteniei din Craiova, care ne va arăta meșteșugul său la roata de olărit.

Nea Fane Trușcă a acordat acum doi ani un interviu publicației Linia Întâi din Slatina, interviu pe care vă recomand să îl lecturați.

Vă așteptăm!

Răspunde: